Prečo by ste mali mať radi Androidfóny

Digichef

Roku 2005 Google kúpil malý startup s názvom Android Inc. Nikto vtedy veľmi nevedel, čo táto firma vlastne robí, okrem toho, že sa venuje mobilnému vývoju. Roku 2007 bola založená Open Handset Alliance, spájajúca viacero veľkých hráčov na poli technológií. Pri svojom vzniknutí ohlásila taktiež svoj prvý produkt, mobilný operačný systém postavený na báze Linuxu - Android. Ten sa stal v roku 2010 najobľúbenejším mobilným operačným systémom. My sme mali to šťastie, že sme pod stromček dostali nové služobné telefóny LG Optimus One, šikovné dotykové smartfóny postavené práve na Androide. Aké možnosti tento telefón, ale hlavne samotný Android ponúkajú? Je ich samozrejme neskutočne, v tomto článku Vám ich trochu priblížim a dám pár tipov, ako svoj Android lepšie využiť.

Na čom to vlastne Android beží?

Prvým predávaným telefónom s Androidom bol HTC Dream, predávaný aj ako T-Mobile G1. Parametrami hravo strčil do vrecka staré PC, tak isto ako naše LG. Keď sa tak zamyslím, myslím že okrem pojmu smartphone ho môžeme s kľudným svedomím označiť za vreckový počítač s integrovaným foťákom, GPS a telefónom. Tento pohľad na vec mi utvrdila aplikácia aDosBox. Kto už o DosBoxe počul, vie, čo toto znamená. Kto nie, jednoducho povedané, umožňuje spúšťať staré aplikácie pre DOS na mobile. Samozrejme ešte má svoje mušky, napríklad neprítomnosť virtuálnej klávesnice alebo občasné problémy so spustením niektorých aplikácií. Taktiež som mal možnosť vidieť netbook s Androidom. Takže odpoveď na otázku „na čom to beží“ je úplne jednoduchá: na (vreckových) počítačoch :-).

image

LG Optimus One, označovaný aj ako LG P500; Zdroj: lg.com

Ako sa s Androidom pracuje?

Interface nie je tak intuitívny, ako má napríklad iPhone, ponúka ale o veľa viac možností. Na plochy sa jednoducho dajú pridať skratky na najpoužívanejšie stránky, aplikácie či nastavenia, čo taký Windows Mobile vie tiež. Z vecí, čo môžete mať na ploche, sú ale najzaujímavejšie widgety, čo sú v praxi rôzne interaktívne prvky, či už predpoveď počasie alebo ovládanie hudobného prehrávaču. Hlavne vďaka nim si môžete telefón skutočne prispôsobiť vašim požiadavkám. Telefón má samostatné tlačítko pre vyhľadávanie a tlačítko pre prístup k rôznym možnostiam aktívnej aplikácie. Trošku zložitejšie ako jednotlačítkový iPhone, v praxi ale praktickejšie. Niektoré veci sú ale možno zbytočne zložité. Zatiaľ čo na iPhone spravíte screenshot úplne bez námahy, na Androide to vôbec nie je ľahké a vyžaduje mnoho úkonov.

Pre využitie množstva služieb od nás Google chcel prepojenie telefónu s Google účtom. Za odmenu máme synchronizáciu so službami Googlu, hlavne ale prístup do Android Marketu. Ten slúži na sťahovanie platených aj neplatených aplikácií. A že si je z čoho vyberať! Náš LG dostal pribalený aj rozsiahly kancelársky balíček, ktorý zvláda so slušnou rýchlosťou kľudne aj upravovať a prerátavať zložitejšie Excelové dokumenty. Dobrá vec je aj tethering, čiže schopnosť spraviť z telefónu wi-fi prístupový bod, na ktorý sa môžete napojiť z notebooku a dostať sa na internet pomocou 3G pripojenia telefónu. A funguje to fakt bezchybne, podarilo sa mi prepojiť moje LG s Playstation Portable za ani nie 5 minút, pri prvom stretnutí s touto funkciou :-).

image

Android Market na PC

Takže ako využiť všetky možnosti?

Až rôznymi aplikáciami sa ukazuje sila Androidu. Tie nájdete v aplikácii Market. Android Market má cez 250 000 aplikácií, či už platených alebo zdarma. Pomaly ale isto dobieha Appstore od Applu, čítal som aj názory, že v druhej polke roku 2011 ho čo sa týka počtu aplikácií prekoná. Market je celkom príjemná aplikácia, najužitočnejšia vychytávka mi príde možnosť otvoriť si ho na stolnom PC, vybrať si aplikáciu a ona sa sama do telefónu stiahne a nainštaluje. Nie je problém inštalovať viac aplikácií zároveň.

image

Štatistiky dostupných aplikácií za rok 2010; Zdroje: blog.androidzoom.com, 148apps.biz

Ak by sa vám ale Market nepozdával, dobrou alternatívou je AppBrain, ktorý dokáže zálohovať aplikácie, spravovať ich cez web, preniesť na iný telefón atď.

V súvislosti s inštaláciou aplikácií ste sa už možno stretli s QR kódmi. Doboru aplikáciou na ich čitanie je Barcode Scanner, ktorý zvláda okrem QR čítať aj napr. čiarové kódy, ktoré môžete rýchlo vygoogliť.

image

QR kód. Kam tak asi vedie? :-)

Povedal by som, že až povinnosťou je aplikácia NetCounter, praktický (a zdarma) merač minút, SMS a dát, s grafmi a nastaviteľnými upozorneniami. Má aj zopár widgetov, ktoré si môžete dať na plochu, napr. počet prevolaných minút hneď na úvodnej obrazovke je celkom praktická vec. Po naťuknutí sa otvorí plná aplikácia.

Ďalšou takmer povinnosťou pre každého, kto využíva MHD v ČR, je PubTran, jednoduchá a bezplatná, ale neskutočne praktická aplikácia práve na zisťovanie spojov cez server idos.cz. Myslím, že neubehne deň, aby som ju nepoužil.

Na druhej strane pokiaľ preferujete vlastnú dopravu, je pre vás aplikácia TudyNe, ktorá informuje o aktuálnej dopravnej situácii. Dáta čerpá z informácií od polície a užívateľov.

Ďalšou aplikáciou, resp. typom aplikácie, ktorú by podľa mňa mal mať každý, je niečo na ukončovanie programov bežiacich na pozadí. Keďže sa Android stále snaží, aby sme pri zapnutí aplikácie videli presne to, ako sme ju nechali pri vypnutí, mnoho procesov beží bez vášho vedomia na pozadí, čo nie je úplne priaznivé pre rýchlosť spúšťania nových aplikácií a už vôbec nie pre baterku. Riešením je napr. Advanced Task Killer, ktorému je možné nastaviť perdiodicitu vypínania procesov alebo ukončenie procesov pri zamknutí telefónu. Alebo môžete siahnuť po ES Task Managerovi, ktorý síce nie je tak automatický, umožňuje ale pridávať výnimky, čo sa hodí keď máte napríklad aplikáciu na budík, ktorá by sa ináč vypla. Oba sú zadarmo.

Vysoko doporučujem webový prehliadač Dolphin Browser. Oproti prednastavenému prehliadaču má oveľa príjemnejšiu prácu s tabmi, oproti Opere mi príde praktickejšie použiteľný.

Základný kalendár tiež nepatrí medzi tie najlepšie. Ak ste zvyknutý na aplikácie pre plánovanie času, môžem doporučiť Jorte, ktorý má jednak kalendár, jednak úlohy synchronizované s Google účtom.

Všetko vymenované je zdarma. Pokiaľ sa vám koncept „zdarma“ páči, poteší iste aj Free SMS Sender. Myslím, že z názvu je celkom zrejmé, že sa jedná o odosielanie sms zdarma. Funguje na českých operátorov cez sms brány.

Špička ľadovca

Všetko opísané je ale skutočne len špička ľadovca. Vôbec som nespomenul žiadnu platenú aplikáciu, ktoré mnohokrát stoja menej ako pivo, ani žiadne hry, ktorých je nespočetne a mnoho kvalitných tiež zdarma. Bohužiaľ je tento článok ale už teraz trocha dlhý. Pokiaľ by vás teda niečo z tohto súdku zaujímalo, nebojte sa nechať komentár a veľmi rád odpoviem. Aj na zákerné otázky :-). Pri dostatočnom záujme možno napíšem aj druhú časť.

image

Mávajúce logo Androidu

  • Celkový průměr hodnocení: 3.5 z 5
  • 3.5
  • 3.5
  • 3.5
  • 3.5
  • 3.5

25. února 2011

K článku již nelze přidávat další komentáře.

  1. Lukáš Matula | 25. února 2011

    TudyNe ještě nemám, tak jsem si ji hned doinstaloval:)

  2. Sabina Gligić | 27. února 2011

    Androidfón si nemůžu vynachválit! ;)